Noclegi w górach - Tanie noclegi w górach
Noclegi w górach - Tanie noclegi w górach

Noclegi w górach - Tanie noclegi w górach

Co w górach.pl to portal z ogłoszeniami tanich noclegów w górach. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór ofert noclegów, hoteli, pensjonatów i wiele więcej.

Park Krajobrazowy "Ostoja Głuszca" w Przysietnicy

Park Krajobrazowy "Ostoja Głuszca" w Przysietnicy

Ostoja Głuszca to piękne oraz malownicze miejsce, które wchodzi w skład Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Pasmo Jaworzyny Krynickiej to miejsce, gdzie możemy spotkać głuszca, największego i najrzadszego przedstawiciela kuraków leśnych w Polsce, objętego ochroną gatunkową.

Zimą można zaobserwować charakterystyczne tropy głuszca, które osiągają nawet 12 cm długości. Jesienią jego palce nóg obrastają rzędem drobnych igieł rogowych, dzięki czemu tworzą większą powierzchnię, a co za tym idzie ułatwiają chodzenie po śniegu i chronią przed zapadaniem się. Na wiosnę igły te opadają.

Jeśli wybierzemy się tutaj na początku okresu godowego głuszca, który przypada na przełom marca i kwietnia, to z pewnością usłyszymy szereg ciekawych dźwięków, które wydają te ptaki podczas godów. Pierwszy przypomina klekot bociana lub dźwięk uderzeń dwóch kijów, który następnie przyspieszając przechodzi w trelowanie, które kończy się pojedynczym silnym tonem zwanym korkowaniem. Jego nazwa pochodzi z uwagi na to iż jest on podobny do odgłosu towarzyszącego wyciąganiu korka z butelki.

Bezpośrednio po nim następuje ostatnia część - "szlifowania", które przypomina dźwięki podczas ostrzenia kosy kamieniem. W tym czasie ptak przestaje reagować na zewnętrzne bodźce i głuchnie.

Stąd nazwa gatunku. Jeżeli na torowisku znajdują się samice to koguty zlatują i kontynuują toki na ziemi. Samiec - kogut dzięki okazałym rozmiarom i czarno-brązowemu ubarwieniu nie da się pomylić z żadnym innym ptakiem.

Gorąco polecamy wszystkim miłośnikom leśnych spacerów.


Komentarze

Brak komentarzy. Zaloguj się i dodaj pierwszy.

Dodaj Komentarz

8 - 5 = ?