Lasek Falkowski w Nowym Sączu
Las Falkowski to stanowiąca własność Miasta Nowego Sącza atrakcja turystyczna.
Kompleks leśny położony jest we wschodniej części miasta w dzielnicy Falkowa. Z uwagi na bliskość zabudowy miejskiej stanowi ważny obiekt rekreacyjny i edukacyjny w połączeniu z sąsiadującym Parkiem Etnograficznym i Miasteczkiem Galicyjskim.
Las Falkowski położony jest na wierzchowinie, na wysokości ok. 370 m.n.p.m, a zarazem 70 m ponad dna pobliskich dolin Kamienicy i Łubinki. Grzbiet Falkowej ma charakter grzbietu pogórskiego i jest fragmentem najbardziej na zachód wysuniętej części Beskidu Niskiego. Trzon tego grzbietu zbudowany jest z grubo ławicowych piaskowców i łupków.
Ścieżka przyrodnicza prawie w całości prowadzi przez teren rozległego osuwiska, pofałdowanego, pełnego zagłębień i wypukłości, lokalnie podmokłego, pociętego erozyjnymi dolinkami. Są to doliny suche, odwadniane okresowo.
Teren obfituje w wysięki i młaki oraz niewielki potok płynący w południowo-zachodniej części lasu. W zagłębieniach terenu powstają okresowo czynne oczka wodne, w tym jedno stałe położone na trasie ścieżki. Północno-wschodnia granica Lasu Falkowskiego biegnie wzdłuż Potoku Łubinka. Obszar położony jest w umiarkowanym ciepłym piętrze klimatycznym polskich Karpat. Las Falkowski posiada bogatą szatę roślinną właściwą dla wielogatunkowych lasów piętra pogórza.
Charakterystycznymi zespołami roślinnymi, silnie przekształconymi przez człowieka są: bór mieszany z udziałem dębu, świerka i brzozy oraz fragmenty lasu dębowo-grabowego. Na trasie ścieżki znajdują się dwa pomniki przyrody lipa drobnolistna oraz buk zwyczajny. Warto zwrócić uwagę na stanowiska chronionych gatunków bluszczu pospolitego i mchu torfowca ostrolistnego. Pomimo silnej antropopresji występuje tu fauna powszechnie spotykanych bezkręgowców i kręgowców charakterystyczna dla tego ekosystemu.
Las Falkowski decyzją Wojewody Małopolskiego podjętą z inicjatywy Ligi Ochrony przyrody zaliczony został do kategorii lasu ochronnego. Na placu przed wejściem na ścieżkę na miejscu dawnej modrzewiowej kaplicy pod wezwaniem Św. Antoniego stoi obecnie murowany kościół. W obrębie Lasu Falkowskiego w okresie przedwojennym zlokalizowany był letni obóz kolonijny dla dzieci i młodzieży z placem apelowym, zadaszonymi wiatami i zapleczem kolonijnym.
Widoczne są fragmenty-pozostałości fundamentów. Ścieżka pełni ważną funkcję w zakresie edukacji ekologicznej o ekosystemie leśnym, a edukacja realizowana jest poprzez aktywne formy poznawania przyrody. Długość ścieżki około 1 km po okrężnej trasie.
Komentarze
Brak komentarzy. Zaloguj się i dodaj pierwszy.