Noclegi w górach - Tanie noclegi w górach
Noclegi w górach - Tanie noclegi w górach

Noclegi w górach - Tanie noclegi w górach

Co w górach.pl to portal z ogłoszeniami tanich noclegów w górach. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór ofert noclegów, hoteli, pensjonatów i wiele więcej.

Park Św. Kingi w Głębokiem

Park Św. Kingi w Głębokiem

Park św. Kingi zlokalizowany jest na terenie wsi Głębokie w Gminie Piwniczna - Zdrój. Betonowa figura patronki tego miejsca strzeże źródeł naturalnej wody mineralnej znajdujących się pod zadaszoną wiatą.

W Parku znaleźć można m.in. trasy spacerowo - edukacyjne oznaczone głazami, na których zamontowano tabliczki z krótkimi opisami zarówno legendarnych cudów św. Kingi jak i fauny i flory występującej w okolicy.

Nieopodal, na szczycie góry, znajduje się niewielkie naturalne oczko wodne oraz ambona widokowa (na chwilę obecną jest ona niedostępna dla zwiedzających) z której można podziwiać panoramę przełomu Popradu w stronę Piwnicznej - Zdroju. Nieco wyżej posadzone jest Drzewko Papieskie - dar leśników polskich.

Park Św. Kingi utworzony został z inicjatywy Marii Wandy Krasowskiej, założycielki Stowarzyszenia Młodów-Głębokie. Poszczególne etapy jego powstawania realizowane były z funduszu Kropli Beskidu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Gminy Piwniczna-Zdrój, przy wsparciu ZBNWM Piwniczanka oraz sympatyków Stowarzyszenia.

Najcenniejszym Skarbem Parku są źródła wód mineralnych typu szczawy występujące tu w tzw. „Popradzkim Zagłębiu Balneologicznym” ciągnącym się od Głębokiego po Muszynę, z przedłużeniem na Krynicę i Tylicz, posiadające właściwości lecznicze.

W ciągu kilku lat cztery źródła odkrył pasterz Michał Cięciwa. Pierwsze z nich w 1814 roku. Od najstarszych czasów Głębokie było miejscowością uczęszczaną przez amatorów wodolecznictwa, którzy zażywali kąpieli i pili wodę.

Woda z Głębokiego zawiera minerały łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Pomaga w leczeniu schorzeń układu trawiennego i sercowo-naczyniowego. Picie tej wody daje dobre wyniki terapeutyczne w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, nadkwaśności, reguluje kwasowość krwi, obniża poziom cukru we krwi i w moczu, obniża poziom cholesterolu zapobiegając miażdżycy. Ma korzystny wpływ na układ nerwowy.

Komentarze

Brak komentarzy. Zaloguj się i dodaj pierwszy.

Dodaj Komentarz

9 - 5 = ?